4 سيگنال سياسي امروز براي بازارها / واکنش دلار و بورس چيست؟


4 سيگنال سياسي امروز براي بازارها / واکنش دلار و بورس چيست؟


پايان تحريم تسليحاتي ايران پس از 10 سال، آغاز همکاري‌هاي نظامي ايران و روسيه، سفر رئيس شوراي عالي مصالحه ملي افغانستان به ايران و بازگشت آرامش به منطقه قره باغ چهار خبر سياسي مهم امروز است. واکنش بازارها به اين اخبار چه خواهد بود؟


، طبق گفته حسن روحاني، رئيس جمهور قرار است از امروز تحريم تسليحاتي ايران برداشته شود.خبر خوش رييس جمهور گوياي آن است که از امروز محدوديت‌هايي که در زمينه صادرات و واردات تسليحاتي داشتيم، برداشته مي‌شود.


بيش از 10 سال است که اين تحريم وجود داشته و به همين دليل برداشته شدن اين تحريم اهميت دارد. قرار است با برداشته شدن اين تحريم‌ها، ايران جنگنده‌هاي سوخو از روسيه خريداري کند.


بدين ترتيب از امروز همکاري‌هاي نظامي ايران و روسيه را از سر گرفته خواهد شد. روز پنج‌شنبه گذشته ماريا زاخارووا، سخنگوي وزارت‌خارجه روسيه تاکيد کرد که مسکو بعد از منقضي شدن محدوديت‌هاي تسليحاتي عليه ايران از روزهاي آينده، همکاري‌هاي نظامي با ايران را ادامه خواهد داد.


در همين حال امروز عبدالله عبدالله، رئيس شوراي عالي مصالحه ملي افغانستان، عازم تهران مي‌شود تا ديدار‌هاي خود با مقامات ايراني را انجام دهد. اين خبر را سعيد خطيب زاده، سخنگوي وزارت خارجه کشورمان اعلام کرده است.


از سوي ديگر ايرنا گزارش داده که شوشان استپانيان، سخنگوي وزارت دفاع ارمنستان اعلام کرده اوضاع در منطقه درگيري قره باغ آرام است و آتش بس بشردوستانه لازم الاجرا شده است. خبر بازگشت آرامش به منطقه قره باغ در حالي منتشر مي‌شود که ساعاتي گذشته جمهوري ارمنستان و آذربايجان با آتش بشردوستانه موافقت کردند.


در بين اين اخبار هرچند به نظر مي‌رسد پايان تحريم تسليحاتي ايران مهمترين اثر احتمالي بر بازارها را داشته باشد اما در هفته گذشته هر سه بازار چندان واکنش آني به خبر خوش رئيس جمهور نشان ندادند. با اين حال به نظر مي‌رسد با توجه به تجربه‌هاي پيشين بازار از واکنش احتمالي بيشتري نسبت به پايان تحريم‌ها و بازگشت آرامش به منطقه از خود نشان دهد اما بازار سهام در تجربه‌هاي پيشين واکنش قابل توجهي نسبت به تشديد محدوديت‌هاي خارجي نداشت که اکنون انتظار واکنش مثبت از آن وجود داشته باشد.


حتي به نظر مي‌رسد عوامل اقتصادي بيشتر از اين عوامل سياسي بر روند اين هفته بازارها تاثيرگذار باشند. در اين مورد دنياي اقتصاد نوشته است: عده‌اي باور دارند، بازار به روال هفته‌هاي قبل به افزايش خود ادامه خواهد داد، اين در حالي است که گروه ديگري اعتقاد دارند، بازارساز در هفته‌جاري به رينگ ارزي خواهد آمد و با عرضه خود قيمت‌ها را در مسير نزولي قرار خواهد داد. اگر روند قيمت دلار تغيير کند، به احتمال سکه نيز مسير کاهشي را در پيش خواهد گرفت و در اين بين، سهم افت سکه‌هاي کوچک‌تر مانند نيم سکه و ربع سکه بيشتر خواهد شد. اين دو ف گرانبها حباب زيادي را طي هفته‌هاي اخير به‌دست آورده‌اند. ربع سکه در هفته‌اي که گذشت، بيش از 17 درصد افزايش قيمت را به ثبت رساند و نيم سکه هم بالاي 12 درصد افزايش يافت. چنين افزايش‌هايي هماهنگي با روند قيمت دلار و اونس طلا نداشت و همين عامل به حباب نيم سکه و ربع سکه اضافه کرد. در چنين شرايطي مي‌توان گفت، معامله‌گران نيم سکه و ربع سکه روي قيمت‌هاي بالاتري براي دلار و اونس طلا حساب باز کرده‌اند و در صورتي که برخلاف انتظار آنها، به‌عنوان مثال، دلار کاهشي شود، احتمال ريزش بيشتري براي دو سکه کوچک‌تر بازار وجود دارد.


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها

Clint Dipesh Jon هلدر قيراطي هاي تبليغ Nikki ★رنگـــين كمـــون★ Emily Nicole سالم زيبا